Home Закаливание Все про загартовування водою

Все про загартовування водою

Все про загартовування водою

Загартовування – важливий фактор здорового способу життя

Напевно, кожен з нас мріє рідше хворіти і не застуджуватися. Але що ж робити? Як змусити свій організм більш ефективно чинити опір всіляким інфекціям? Особливо хочеться вберегти дітей. Холодної восени і взимку захворювання дітей частішають і протікають в більш важких формах. Загартовування водою допоможе протистояти більшості з відомих хвороб.

Ведення здорового способу життя дозволяє знизити ризик захворювань, а часто і зовсім звести його до мінімуму. Одним зі складових здорового способу життя є загартовування. Під загартовуванням мається на увазі комплекс заходів, пов’язаних з раціональним використанням природних сил людини для підвищення його опірності шкідливим впливом навколишнього середовища. Це своєрідне «щеплення» для організму, яка захищає його при переохолодженні, впливах негативних факторів. Загартовування розвиває не тільки витривалість організму, але і деякі риси характеру, такі як воля, рішучість, самовладання, які так необхідні в повсякденному житті.

Загартовування водою

Все про загартовування водоюІснує безліч способів загартовування. Один з них – це загартовування у воді. Розрізняють загартовування гарячою водою і загартовування в холодній воді. Загартовування холодною водою вважається більш традиційним, його часто застосовують навіть при загартовуванні дітей. До загартовування дітей, особливо в дошкільному віці, слід підходити дуже обережно. Зараз існує безліч ДОУ, де загартовуванням дітей холодною водою займаються фахівці, яких керівництво ДНЗ запрошує для подібних занять. Здоров’я дітей більш тонко і непередбачувано, ніж дорослої людини, тому фахівець ДОУ по загартовуванню ретельно планує всі процедури. Для дітей різних вікових груп здоров’я в ДНЗ розробляється спеціальна програма. Загартовуватися можна і потрібно в будь-якому віці, тому, якщо Ви підтримаєте свого дитини, почавши загартовуватися разом з ним, це послужить йому додатковим стимулом, а принесе користь Вашому здоров’ю.

Найбільш приємний метод загартовування холодною водою – це, звичайно ж, купання! Що може бути приємніше плавання і рухливих ігор у воді! Але не варто відразу ж застосовувати такий метод, як купання в холодній воді! До нього слід прийти поступово, тобто вода повинна ставати холодної поступово. Якщо, наприклад, відразу почати купання дітей у холодній воді, це призведе лише до того, що вони захворіють, але не до загартовування їх організму. У багатьох ДОУ метод купання, як вид загартовування не застосовується. Хоча цей вид загартовування володіє ще цілим рядом додаткових переваг – плавання на річках, озерах та інших водоймах допомагає зміцнити організм, опорно-руховий апарат, привести м’язи в тонус.

Загартовування дітей починають після консультації кожної дитини з лікарем. У деяких індивідуальна непереносимість до загартовуванню або наявність медичних протипоказань. Для одних дітей застосовується загартовування холодною водою, для інших – навпаки – гарячої. Загартовування у воді тим і добре, що починати можна з води будь-якої температури, поступово доводячи її до комфортного для себе. Поспішати не варто, але і затягувати процес звикання, можна отримати шкоду замість очікуваної користі для здоров’я.

Контрастний душ (почергове обливання гарячою і холодною водою) також є одним із способів загартовування. У цього способу безліч протипоказань (такі, наприклад, як серцево-судинні захворювання, захворювання органів дихання), тому на практиці його рідко хто застосовує.

Самий шадящий вид загартовування – це обтирання водою. Саме з нього й слід починати новачкам у загартовуванні. Потім можна перейти до прийняття ванн для ніг. Краще робити це перед сном, а обтирання – навпаки – проводити вранці. Температура води з кожною процедурою повинна знижуватися на один-два градуси. Але все індивідуально, і якщо спочатку складно відразу різко знижувати температуру, то поспішати не варто – доведіть воду до прохолодної поступово, знижуючи на пів-градуса на день. Після стійкого звикання можна переходити до обливання водою. При цьому не слід поливати водою голову, щоб це не призвело до переохолодження голови і як наслідок, до серйозних захворювань. Після обливання рекомендується розтертися жорстким рушником, тіло буде трохи горіти, але це вважається нормою.

Моржування

Все про загартовування водоюУ прагненні загартовуватися можна піти далі і дійти навіть до моржування — занурення в крижану воду, це так зване «екстремальне» загартовування, яке вимагає ретельної і продуманої підготовки. Для непідготовлених людей подібні процедури можуть закінчиться вельми сумно – застуда й інші більш серйозні захворювання можуть загрожувати їхньому здоров’ю. Крім того, для подібного роду загартовування потрібно підготуватися психологічно, подолати страх перед крижаною водою. Також необхідно пройти ретельне обстеження у ряду фахівців. Існує безліч протипоказань для такого загартовування (такі, наприклад, як перенесені інфаркти, інсульти, епілепсія, нервові зриви і інші). І якщо у Вас знайшли захворювання, які протипоказані при моржуванні, то ризикувати звичайно ж, не варто. Краще вибрати більш щадний вид загартовування, який принесе тільки користь Вашому здоров’ю. Пам’ятайте, що Ваше здоров’я – у Ваших руках, тому не нехтуйте шансами зберігати і покращувати його!

Проте все ж таки слід пам’ятати, що загартовування крижаною водою може піти на користь не кожному. Адже є люди, для яких крижана вода буде шкідливою. Зокрема, це стосується людей, які мають не дуже сильний імунітет або ж часто хворіють. Також слід поберегтися і людям з хронічними захворюваннями, які при такій стимуляції можуть почати знову розвиватися. І взагалі, загартовування — це дуже серйозна процедура, яка потребує консультації з лікарем. Якщо ваш фахівець схвалює таку процедуру, то значить її можна проводити. В іншому ж випадку, необхідно поцікавитися причиною такої відмови, а також постарайся зробити упор на якусь іншу процедуру.

Взагалі загартовування є дійсно корисною, однак для здорових людей. Що стосується людей, які мають які-небудь захворювання, то така така процедура може виявитися вельми шкідливою. Тому необхідно це враховувати перед початком процедур.

Також про доцільність такої процедури як загартовування необхідно подумати батькам маленьких дітей. І далеко не кожен дитячий організм зможе сприйняти цю процедуру саме так, як ми хочемо. А тому можуть початися серйозні проблеми зі здоров’ям. Це ж стосується і людей вже в похилому віці, не варто так різко шокувати свій організм. Все має бути поступово і повільно, краще всього під спостереженням лікаря.