Аварійно-рятувальні роботи на воді

Враховуючи той факт, що на воді зазвичай гине дуже велика кількість людей, проведення спеціальних заходів щодо порятунку і запобігання подібних випадків дозволяє зменшити ймовірне число випадків зі смертельним результатом. Саме з цієї причини кожен рік проводяться різноманітні вчення де прищеплюються навички безпечної поведінки на воді. Але потрібно знати, що саме відбувається під час рятувальних операцій, щоб надати посильну допомогу рятувальникам.

На воді зазвичай відбувається дві ситуації: загибель людини або аварія (поширення небезпечних речовин або будь-який інший вид). Але в обох ситуаціях можуть бути потерпілі, тому аварійно рятувальні роботи на воді зазвичай проводяться з метою врятувати тих, що вижили, і тільки потім – зменшити шкоду навколишньому середовищу. МНС ставить своїм головним завданням саме безпека на воді і порятунок людей.

Всі заходи проходять за єдиним планом. Щоб уявляти собі його більш детально, треба розуміти, що спасіння людини залежить від швидкості робіт. Тому план являє собою покрокове зменшення обсягу робіт, тобто відкидання того, що ніяк не допоможе порятунку людей.

Рятувальні роботи на воді, основні етапи

  1. Локалізація
  2. Підготовка засобів для порятунку
  3. Складання плану
  4. Проведення операції
  5. Завершення пошуків.

Отже, перш за все, рятувальні роботи повинні привести рятувальників до джерела небезпеки та постраждалим. Тобто, перше – локалізація району пошуку. Чим меншу територію належить обшукати рятувальникам, тим швидше вони зможуть завершити перший етап робіт. Логічно якомога більше скоротити територію, щоб домогтися найкращого результату. Тому на даному етапі рятувальники найчастіше вдаються до допомоги свідків, які можуть вказати на більш або менш точне місце можливого пошуку.

Другий етап – підготовка спеціалізованих рятувальних засобів. Вони готуються в залежності від типу водойми і погодних умов. Далеко не завжди можна використовувати невеликі надувні рятувальні шлюпки або вертольоти для пошуку постраждалих. Тому рятувальники в першу чергу орієнтуються на погоду, підбираючи оптимальні засоби для порятунку людей.

Знову ж за погодними умовами визначається і третій етап пошукової операції – безпосереднє планування. В залежності від того, яка погода, на якому водоймі проводяться роботи, який там протягом (напрям, сила, глибина, напрямок вітру, наявність хвиль) виробляється тактика пошукових робіт. Тобто, на одному і тому ж місці, але за різних погодних умов рятувальники можуть працювати абсолютно по-різному. І кошти для порятунку також вибираються різні.

Четвертий етап: пошук і виявлення потерпілих, місця аварії. Цей етап – скоординована робота відразу декількох спеціально навчених людей, які виконують свій набір функцій. Хтось спостерігає і шукає, хтось направляє, хтось виконує дані доручення. Тому дотримується дуже важливий параметр: швидкість пошуку. Пошукові команди змінюються кожні дві години. В наявності у них завжди є повноцінний набір рятувальних засобів. Деякі з них є у вільному продажу.

П’ятий етап: завершення робіт

Але ж роботи можуть і не привести до якогось результату. Зрозуміло, якщо всіх врятували, то робота завершуються. Також рятувальна операція згортається в тому випадку, якщо були обстежені всі можливі райони пошуку або ж пройшло стільки часу, що живих знайти вже неможливо. Тільки після того, як надходить вказівка припинити роботи, пошук потерпілих припиняється.

Дивитися відео рятувальні роботи на льоду в зимовий період

Author: Serega