Обряд освячення дому водохресною водою

Обряд освячення дому водохресною водою

Освячення будинку водохресною водою

Існує давній звичай – освятити свій будинок (квартиру) водохресною водою. Він прийшов до нас з давніх часів. Ще наші предки робили цей таємничий ритуал – освітлення свого житла водохресною водою. Робили це прагнення душі. Вважалося, що неосвященное житло принесе тільки біди і нещастя своєму господареві, не дасть жити спокійно.

Обряд освячення дому водохресною водоюВісімнадцятого січня з ранку в прилеглому до села водойми прорубалась ополонку, краще, щоб це була річка – «біжить» вода вважалася краще, ніж «стояча» (в озері або запруде). Освятити ополонку запрошували священика. Зустрічали всім селом, разом з ним йшли до ополонки і поки він освячував її, жителі молилися – «подвійно освячена» — говорили потім. Але часто можливості запросити священнослужителя не було і люди робили це самі, як вміли, так як навчили їх бабусі і прабабусі. В ополонку відпускали «розп’яття» (своєрідний хрест, який зберігався майже в кожному будинку разом з іконами і вважався святим оберегом), потім обходили ополонку з молитвою, після чого вона вважалася освяченою. У ніч з вісімнадцятого на дев’ятнадцяте січня опівночі віруючі люди йшли до водойми і, прочитавши молитву, наповнювали водохресною водою ємності, які принесли з собою. Потім воду несли в свій будинок. Рано зранку дев’ятнадцятого січня запалювали свічки, наливали в чистий посуд водохресну воду, діставали спеціально припасені для цього випадку березові гілочки, зірвані у Велике Церковне свято – День Святої Трійці. Потім з молитвою обходили хату, як в той час казали – «по сонечку» (тобто будинок обходили по периметру за годинниковою стрілкою) і сбрызгивали кути набраної напередодні водою березової гілочкою своєрідним рухом – хрест-навхрест, читаючи при цьому молитву: «Спаси і збережи, Боже, мою хату від лихих людей, від злих звірів, спаси і збережи від пожежі і блискавки. В Ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь». Кожен кут хати треба було збризнути три рази, промовляючи молитву. Вважалося, що ці дії надійно захищають будинок (квартиру) від нечистої сили, злих духів, заздрісних сусідів, проклять і наговорів, пожеж та повеней. Крім того, сам будинок від цього стає міцніше, надійніше і буде служити своєму господареві довше. Не буде в ньому «чортовини», завжди буде світло і добро. Тому, напевно, і зберігали люди водохресну воду до наступного Свята Хрещення. Якщо в будинку, в сім’ї за рік відбувалося щось недобре обряд хрещення можна було повторити, знову «очистити будинок від «скверни» (так називали в ті часи, страшні, незрозумілі і загадкові явища, що порушують спокій домочадців).

Освячення квартири водою

В сучасному світі люди не забули давній звичай. Вони вважають можливим (а деякі навіть необхідним) освятити свою квартиру. Одні приваблюють до цього обряду священиків, вважаючи, що у них самих немає можливостей і знань зробити це самостійно; інші – навпаки – висвітлюють свою квартиру виключно самі. Важливо в сучасному світі освітлення квартири? Чи Правильно це? Однозначної відповіді, звичайно ж, немає. Кожен сам вирішує, чи підтримувати ось таку своєрідну зв’язок зі своїми далекими корінням. Вважати, що раз в рік є можливість «вигнати» з свого дому все погане, принісши натомість добре, світле, Боже? І, напевно, не тільки в домі відбудуться зміни, але і в душі теж щось змінюється. Після проведення обряду освітлення і на душі стає чистіше, світліше і тепліше, зміцнюється віра в те, що з Божою допомогою все вийде. Багато хто стверджує, що правильно освятити квартиру водохресною водою потрібно, тому, що це дійсно допомагає в житті. Люди, що живуть в освітленій квартирі більш успішні в справах, у своїх починаннях, впевнені в собі і своїх силах. Вони відчувають свою квартиру фортецею, за стінами якої можна сховатися від будь-яких негараздів, адже вони точно знають, що в їхньому будинку незримо присутній Бог.

Дивитися відео фільм «Слово пастиря: про освячення дому«

Author: Axel